5 تفاوت اصلی سرور اختصاصی و مجازی

اگر دغدغه برای خرید سرور دارید، اگر نمی دانید تفاوت وب سرور های ارائه شده توسط شرکت های میزبانی وب در چیست، با ما همراه باشید تا 5 تفاوت اصلی سرور اختصاصی و مجازی را با شما درمیان بگذاریم.

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی یک کامپیوتر واحد در یک شبکه است که برای تأمین نیازهای شبکه محفوظ است. به عنوان مثال، برخی از شبکه ها برای مدیریت ارتباطات بین سایر کامپیوترهای دیگر نیاز دارند  که یک کامپیوتر تحت عنوان سرور داشته باشند.

سرور اختصاصی همچنین می تواند رایانه ای باشد که منابع چاپگر را مدیریت می کند. البته توجه داشته باشید که به همه سرورها اختصاص داده نشده است.در برخی از شبکه ها، ممکن است رایانه به عنوان سرور عمل کند و عملکردهای دیگر را نیز انجام دهد.

در تجارت میزبانی وب، سرور اختصاصی به طور معمول یک سرویس اجاره ای است. کاربر سرور، نرم افزار و اتصال اینترنتی را از میزبان وب اجاره می کند.

در مشاغل میزبانی وب، یک سرور اختصاصی به اجاره و استفاده انحصاری از رایانه که شامل یک سرور وب، نرم افزارهای مرتبط و اتصال به اینترنت است که مستقر در محل شرکت میزبان وب اشاره دارد.

یک سرور اختصاصی معمولاً برای یک وب سایت (یا مجموعه ای از سایت های شرکت مرتبط) لازم است که ممکن است میزان قابل توجهی از ترافیک ایجاد کند – به عنوان مثال، سایتی که باید تا 35 میلیون بازدید در روز داشته باشد.

سرور های اختصاصی ابر کامپیوتر های دائما روشنی هستند که در قالب سرور به کامپیوتر های کوچک سرویس ارائه می دهند

سرور اختصاصی معمولاً می تواند از راه دور توسط شرکت مشتری تنظیم و اداره شود.

شرکت های میزبان وب ادعا می کنند که استفاده از سرور اختصاصی در محل آنها موجب صرفه جویی در میزان مصرف روتر، اتصال به اینترنت، سیستم امنیتی و هزینه های مدیریت شبکه می شود.

در اجاره سرور اختصاصی، ممکن است شرکت مشتری درخواست کند که از یک سیستم کامپیوتری مشخص استفاده کند یا ممکن است  انتخاب چندین سیستم پیشنهاد شود.

برخی از ارائه دهندگان میزبانی به یک شرکت مشتری اجازه می دهند تا سرور اختصاصی خود را در محل ارائه دهنده میزبان، سرویس توزیع های لینوکس معروف به colocation خریداری و نصب کند.

به طور معمول، سرور اختصاصی اجاره می شود که مقدار مشخصی از حافظه، فضای هارد دیسک و پهنای باند را در اختیار شما قرار می دهد (در اینجا به معنی تعداد گیگابایت داده هایی است که می توان در هر ماه تحویل داد).

سرور مجازی چیست ؟

سرور اختصاصی مجازی (VDS) سروری است که منابع سخت افزاری و نرم افزاری را با سایر سیستم عاملها (OS) ، در مقابل سرورهای اختصاصی به اشتراک می گذارد. از آنجا که آنها مقرون به صرفه هستند و کنترل سریعتر منابع را ارائه می دهند ، سرورهای مجازی در محیط میزبانی وب محبوب هستند. در واقع، یک سرور مجازی عملکردهای اختصاصی سرور را تقلید می کند. به جای پیاده سازی چندین سرور اختصاصی، ممکن است چندین سرور مجازی روی یک سرور پیاده سازی شوند برای اطلاع از تعرفه سرور مجازی به شما پیشنهاد میکنیم به سایتهای معتبر مراجهع کنید.

سرور فیزیکی، معمولاً وب سرور، منابع کامپیوتر را با دیگر سرورهای مجازی به اشتراک می گذارد. در این زمینه، قسمت مجازی به سادگی به معنای سرور اختصاصی نیست – یعنی کل کامپیوتر اختصاصی برای اجرای نرم افزار سرور اختصاص ندارد.

سرور مجازی اختصاصی

انتخاب سرورهای اختصاصی مجازی (VDS) روشی بسیار محبوب برای ارائه خدمات میزبانی وب کم هزینه است. به جای نیاز به یک کامپیوتر جداگانه برای هر سرور، ده ها سرور مجازی می توانند در همان سیستم نصب شوند و ایفای نقش کنند.

در بیشتر موارد ، عملکرد تحت تأثیر قرار نمی گیرد و هر وب سایت طوری رفتار می کند که گویی توسط یک سرور اختصاصی ارائه می شود. با این حال، اگر تعداد زیادی سرور مجازی در همان سرور اقامت داشته باشند، یا اگر یک سرور مجازی شروع به ترغیب منابع کند، صفحات وب کندتر تحویل داده می شوند.

هر سرور مجازی یک سیستم عامل، نرم افزار و با  تهیه راه اندازی مجدد مستقل مجزا تعیین می شود.

سرور مجازی ایران

در یک محیط سرور مجازی برای میزبانی وب ، سرپرست وب سایت یا ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) ممکن است نام دامنه های مختلف، آدرس های IP، مدیریت ایمیل، فهرست های پرونده ها، گزارش ها و تجزیه و تحلیل ها را داشته باشند. علاوه بر این، سیستم های امنیتی و رمزهای عبور به گونه ای نگهداری می شوند که گویی در یک محیط اختصاصی سرور قرار دارند. برای کاهش هزینه های میزبانی وب، تهیه نرم افزار سرور غالباً در دسترس است.

سرریز سرورهای مجازی در یک ماشین فیزیکی ممکن است منجر به ایجاد کاهش منابع شود و اگر یک سرور مجازی از منابع بیشتری نسبت به دیگری استفاده کند ، معمولاً مشکلات عملکردی حاصل می شود   که باید پیکربندی مناسبی برای این موارد صورت گیرد.

منظور از سرور اختصاصی مجازی؟

سرور اختصاصی مجازی (VDS) یک زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) ابر است که به کاربران امکان می دهد سرور جدا شده از طریق اینترنت را فراهم کنند. این عملکرد و منابع مشابه سرور داخلی را ارائه می دهد اما توسط ارائه دهنده خدمات ابری به صورت اجاره ای اداره می شود.

یک سرور اختصاصی مجازی VDS بسته به نیاز و منبع منابع ارائه دهنده، می تواند کوچک و تمام مقیاس فراهم شود.

سرور اختصاصی مجازی ابریست که سرور جدا شده از طریق اینترنت را امکانپذیر می کند

به عنوان یکی از محبوب ترین سرویس های ارائه دهنده خدمات ابری، یک سرور اختصاصی مجازی VDS این امکان را برای کاربران فراهم می کند که یک سرور مدیریت شده اما اختصاصی را برای توسعه، استقرار و میزبانی برنامه های وب اجاره دهید.

سرور اختصاصی مجازی ترکیبی از سخت افزار کامل سرور، به همراه سیستم عامل (OS) است که از لایه دسترسی از راه دور استفاده می کند و به کاربران نهایی اجازه می دهد تا از طریق اینترنت به سرور خود دسترسی پیدا کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “4 دلیل محکم برای خرید سرور اختصاصی” را بخوانید

تفاوت سرور اختصاصی و مجازی:

برای شرح دادن فرق سرور اختصاصی و مجازی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

اگرچه یک سرور اختصاصی مجازی VDS شبیه به یک سرور خصوصی مجازی (VPS) است، اما تفاوت های جزیی وجود دارد. VDS سرور اختصاصی از راه دور را فراهم می کند، در حالی که VPS یک ماشین مجازی (VM) روی  سرور فیزیکی است که میزبان نمونه های VPS است و منابع ماشین میزبان را به اشتراک می گذارد.

تفاوت سرور اختصاصی و مجازی در نحوه سرویس دهی و امنیت خلاصه می شود

وقتی در حال خرید یک سرور خصوصی مجازی هستید، ممکن است تعجب کنید که فرق سرور اختصاصی و مجازی چیست.

در نگاه اول فرق سرور اختصاصی و مجازی، یک VDS یا یک سرور اختصاصی مجازی به نظر می رسد که یک برچسب فانتزی برای یک VPS با سطح بالاتر است.

این کاملاً صحت ندارد زیرا ممکن است بسته به اینکه شما از چه کسی می پرسید، سرور اختصاصی در بعضی از حلقه ها یک سرور مجازی در نظر گرفته شود.

فناوری مجازی سازی معمولاً در شرکتهایی در سراسر جهان استفاده می شود. مجازی سازی چیز جدیدی نیست. در حقیقت، این فناوری بیش از یک دهه است که وجود دارد و توسط فروشندگان نرم افزارهایی مانند مایکروسافت و VMWare به کمال رسیده است.

در بین متخصصان میزبانی، چندین تفاوت قابل تشخیص بین سرور اختصاصی و مجازی وجود دارد:

سرور اختصاصی مجازی: یک سرور مجازی وابسته به ارائه دهندگان سرور اختصاصی متصل ، معمولاً سرورهای اختصاصی را می گیرد و آنها را در چندین سرور مجازی تقسیم می کند. با استفاده از فناوری مجازی سازی ، می توان یک سرور کامل تنظیم کرد که شامل چندین نمونه VPS باشد.

فرق سرور اختصاصی و مجازی بسیار ساده است. یک نمونه VDS کل منابع سرور را در اختیار می گیرد در حالی که VPS سرور پیکربندی شده (مجازی سازی شده)برای میزبانی از چندین سرور است.

پیکربندی VDS در اصل منابع اختصاصی یک سرور را به شما می دهد، با این حال، لایه مجازی در بالای سرور  قرار دارد. VDS را می توان به راحتی با سرورهای Bare Metal  اشتباه گرفت. VDS یک سرور کامل است که به عنوان گره در یک hypervisor عمل می کند.

در فرق سرور اختصاصی و مجازی  میتوان اشاره کرد به:

سرور مجازی: موارد سرور مجازی که سرور را به اشتراک می گذارید همانطور که در بالا توضیح داده شد ، یک سرور خصوصی مجازی صرفاً نمونه سرور است که توسط یک hypervisor ایجاد شده است. برای اینکه یک سرور به عنوان سرور مجازی تمایز قایل شود، hypervisor یک سرور فیزیکی را در چندین سرور تقسیم می کند.

فرق سرور اختصاصی و مجازی در این واقعیت نهفته است که یک VDS در زیر لایه مجازی سازی، سرور اختصاصی قرار می گیرد در حالی که یک VPS سرور اصلی را با سایر سرورهای خصوصی مجازی ایجاد شده در همان گره مشترک می کند.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *