نکات کلیدی در خرید هاست اشتراکی در مقابل اختصاصی

تاریخچه هاست اشتراکی و علت نامگذاری آن

پس از گسترش دنیای اینترنت و هاستینگ و فراگیر شدن آن، میزان استفاده از وبسایت به صورت گسترده ای افزایش یافته است. این وبسایت ها می توانند خبری، علمی، اطلاع رسانی، فروشگاهی و غیره باشند. مشکل اصلی این وب سایت های، هزینه بالا جهت راه اندازی یا به صرفه نبودن آنها می باشد.

راهکاری که در این خصوص ارائه شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفت استفاده از هاستینگ اشتراکی بود. هاستینگ اشتراکی با توجه به ساختار فیزیکی و تکنولوژی آن می تواند با هزینه بسیار پایین در اختیار کاربر قرار گیرد و امکانات نسبتا مناسبی را نیز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین آنها را از درگیری مستقیم با مباحث فنی سرور و مشکلات آن کاملا دور نگه دارند.

این خود نکته ای بسیار ضروری و حائز اهمیت خواهد بود که کاربران و شرکتهای هاستینگ را به این نوع سرویس سوق می دهد. بنابراین هاست اشتراکی همانطور که از نام آن مشخص است سرور و منابع آن را به در میان وبسایت های مختلف و متعدد موجود بر روی یک سرور به اشتراک گذاشته و بعضا چند صد وبسایت ممکن است از این منابع سرور به صورت اشتراکی استفاده نمایند.

هاست اشتراکی

هاست اشتراکی چیست؟

هاست اشتراکی در واقع سروری است که تنظیمات آن به صورتی انجام می شود که بتواند وبسایت های بسیار زیادی را میزبانی و خدمات یکسانی را به تمامی آنها ارائه نماید. تمامی این وبسایت ها بر روی یک سرور فیزیکی و یا مجازی با میزان منابع مشخصی میزبانی شده و این منابع به صورت یکسان و یا با توجه به پلان های فروش و سیاست های تجاری شرکت در اختیار وبسایت های کاربران قرار می گیرند.

خرید هاست اشتراکی به دو صورت ویندوزی و لینوکسی انجام می شود. در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز سرور و نرم افزارهای مربوط به آن جهت انجام تنظیمات مورد نیاز میزبانی اشتراکی، به این سرویس هاست اشتراکی ویندوزی گفته می شود.

در صورتی که این تنظیمات بر پایه سیستم عامل لینوکس صورت گیرد هاست اشتراکی لینوکس نامیده خواهد شد. تفاوت ها میان این دو سرویس اغلب فنی بوده و به وبسایت کاربر در انتخاب یکی از بین این دو تاثیر گذار است.

هاست لینوکس اشتراکی

برای مثال در هاست ویندوزی از وب سرور IIS استفاده می شود و وبسایت های کدنویسی شده با asp باید از این نوع سرویس استفاده نمایند در صورتی که اگر وبسایت شما با زبان php نوشته شده باشد بهتر است به سراغ هاست لینوکس بروید که از وب سرور های مناسب تر مانند Apache استفاده می کند.

ذکر این مورد نیز ضروری است که کاربر هیچگونه ارتباط مستقیم با این سیستم عامل ها نخواهد داشت لذا به هیچ عنوان داشتن علم و تخصص کار با یکی از این دو OS لزومی ندارد و ارتباط کارب با سور از طریق یک پنل که اصطلاحا کنترل پنل هاست نامیده می شود صورت می گیرد. این کنترل پنلها انواع مختلف داشته و برای هاست های ویندوزی و لینوکسی متفاوت می باشند.

هاست اختصاصی چه تفاوتی با هاست اشتراکی دارد؟

هاست اشتراکی و اختصاصی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. همانگونه که قبلا نیز اعلام شد در یک هاست اشتراکی، یک سرور با میزان مشخصی از منابع میان تعداد بسیار زیادی از وب سایت ها به اشتراک گذاشته می شود. این موضوع به این معنی ست که سهم هر وبسایت از میزان منابع RAM، CPU، فضای Disk و … کم و محدود خواهد بود.

هاست اختصاصی چه تفاوتی با هاست اشتراکی دارد؟

در هاست اختصاصی یک سرور مجازی و یا فیزیکی به صورت کامل با تمام منابع آن که به انتخاب کاربر تعیین می شوند، در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. یقینا در هاست اختصاص مواردی مانند هزینه بیشتر و همچنین نیاز به داشتن تخصص نسبی جهت مدیریت سرور از مواردی هستند که ممکن است کاربر را از انتخاب آن منصرف کنند. به صورت کلی می توان گفت برای وبسایت هایی که به میزان منابع کمی نیاز دارند بهترین و به صرفه ترین انتخاب، خرید هاست اشتراکی خواهد بود.

 

مزایای استفاده از هاست اشتراکی

هاست اشتراکی یا اختصاصی؟ برای پاسخ به این سوال صفحات بسیار زیادی می توان نوشت زیرا این انتخاب به متغییر های بسیار زیادی وابسته است ولی همانطور که پیشتر نیز گفتیم، هاست اشتراکی مزایای بسیار زیادی دارد که می توان به مواردی مانند:

  • هزینه بسیار پایین
  • عدم نیاز به داشتن دانش فنی در خصوص سرور و سیستم عامل آن
  • مدیریت ساده تر

اشاره نمود. این موارد در بسیاری از وبسایت ها مواردی مهم و غیر قابل چشم پوشی می باشند.

هاست اشتراکی و اختصاصی

برای مثال برای یک وبسایت ساده اطلاع رسانی به هیچ عنوان سرور اختصاصی پیشنهاد نمی شود و به صورت کلی وبسایتی که به منابع کمی نیاز داشته و تعداد بازدید روزانه آن نیز کم و محدود باشد بهتر است از هاست اشتراکی بارگذاری گردد.

امروزه در برخی شرکتهای معتبر می توانید خرید هاست اشتراکی بسیار مناسبی بیابید که بعضا حتی برای وبسایت های فروشگاهی و مهم نیز کاملا مناسب می باشند. به این مورد نیز باید دقت شود که در صورت تهیه سرور مدیریت آن و نرم افزارهای نصب شده کاری نسبتا سخت و پیچیده بوده و نیازمند دانش تخصصی ست که در صورتی که کاربر این دانش را نداشته باشد ممکن است نیاز به استخدام فردی شود که این امر را بر عهده گیرد، به طور قطع انجام این کار مستلزم هزینه های بسیار بالا بوده و تنها برای وبسایت های خاص و یا شرکت ها بزرگ پیشنهاد می شود.اگر خرید هاست اشتراکی پاسخگوی منابع کاربر نمی باشد در این صورت خرید سرور مجازی توصیه می شود

هر آنچه می خواهید از سرور اختصاصی بدانید

 

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *